Vzhledem k mateřským povinnostem výroba dočasně omezena, mám tu posledních pár kousků skladem. V případě zájmu mně prosím napiště e-mail.
Základem targetu je dřevěná bedýnka (skládá se z hladké vrchní desky a podélných nožiček). Deska je opatřena potahem (koberec nebo pěnová podložka), na výběr je několik barev. Bedýnka je vespod opatřena protiskluzovou podložkou, takže je možné trénovat i na hladkém povrchu (lino, dlažba). Ke každé bedýnce dostanete ještě jeden "povrch" navíc, který můžete využít při odbourávání targetu.
Dále nabízím target nízký, bez nožiček - skládá se z dřevěné desky, povrchu (koberec nebo pěnovka) a protiskluzové podložky. Tento target je možné využít jako mezikrok při odbourávání targetu nebo i v první fázi učení.
V současné době nabízím čtvercové bedýnky ve třech velikostech - 20x20, 25x25 a 30x30 cm a obdélníkové bedýnky o rozměrech 20 x 30, 20 x 40 a 30 x 40 cm (výška je cca 5 cm). Tyto rozměry jsou postačující pro většinu psů, nicméně na přání je možné vyrobit i bedýnku jiné velikosti.
Ceník:
ČTVERCOVÉ standardní targety:
Mini bedýnka (15 x 14 x 4 cm) včetě dalšího povrchu 149,-
Malá bedýnka (20x20x5,5 cm) včetně dalšího povrchu 159,- Kč
Střední bedýnka (25x25x5,5 cm) včetně dalšího povrchu 189,- Kč
Velká bedýnka 30x30x5,5 cm) včetně dalšího povrchu 219,- Kč
ČTVERCOVÉ nízké targety:
Nízký mini (15x15x1,8 cm) včetně dalšího povrchu 60,-
Nízký malý (20x20x1,8 cm) včetně dalšího povrchu 89,- Kč
Nízký střední (25x25x1,8 cm) včetně dalšího povrchu 109,- Kč
Nízký velký (30x30x1,8 cm) včetně dalšího povrchu 129,- Kč
Kombinace (zvýhodněná cena) bedýnka + nízký target + povrch navíc :
15 x 15 cm 200,- Kč
20 x 20 cm 239,- Kč
25 x 25 cm 289,- Kč
30 x 30 - 339,- Kč
OBDÉLNÍKOVÉ standardní targety:
Bedýnka 20 x 30 cm 199,- Kč
Bedýnka 20 x 40 cm 219,- Kč
Bedýnka 30 x 40 cm 260,- Kč
OBDÉLNÍKOVÉ nízké targety:
Nízký 20 x 30 cm včetně povrchu navíc 99,- Kč
Nízký 20 x 40 cm včetně povrchu navíc 119,- Kč
Nízký 30 x 40 cm včetně povrchu navíc 159,- Kč
Co to je target, jak funguje a kdy se může hodit?
Při výcviku po dobrém se občas hodí tzv. target - předmět, s jehož pomocí můžeme pracovat na tvarování určitého chování. Jako target můžeme v podstatě použít jakoukoliv věc (buď pro naši potřebu speciálně vyrobenou, nebo cokoli, co se pro daný účel svými vlastnostmi hodí).
Na internetu i v literatuře je k dispozici hodně informací o tom, jak práce s targety funguje, takže zde princip popíšu jen stručně, na příkladu. Chceme-li po psovi nějaké (pro něj) snadné chování, je velká pravděpodobnost, že toto chování jednoduše sám nabídne. Pak žádný target nepotřebujeme, stačí nám jen pohotově zareagovat ve chvíli, kdy se chová chtěným způsobem (například dělá nějaký pohyb nebo zaujme nějakou polohu), chování označit a psa za něj odměnit. Budeme-li dostatečně přesní, pes pochopí, za co odměna přišla, chování pro něj získá hodnotu a bude mít tendenci ho v budoucnu opakovat. Pokud máme ovšem v úmyslu naučit psa nějaký složitější kousek, tedy chování, které nepatří do přirozeného repertoáru chování tohoto konkrétního psa, musíme ho k požadovanému chování nějak dovést. A právě k tomu nám může pomoci target.
Pro představu uvedu otřepaný příklad - rozsvícení světla v pokoji. Pokud bychom jen čekali (jako při využití čistého šejpingu), až pes chování sám nabídne (tedy až ho napadne zmáčknout čumákem vypínač), pravděpodobně bychom čekali velice dlouho a u některých psů bychom se asi ani nedočkali ... Proto si můžeme vypomoci použitím targetu. Vybereme si nějaký šikovný předmět, v tomto případě by to mohla být třeba kartička z kartónu, víčko od zavařovačky, pivní tácek, cokoliv, co se vejde do ruky a hned se při manipulaci neponičí. Nejprve našejpujeme (naučíme metodou shapingu, což je v podstatě hra "přihořívá - hoří" (probíráme podrobně na semináři)) chování "dotýkat se targetu čenichem". Výsledkem tohoto prvního kroku tedy bude, že kdykoli psovi ukážeme náš target, bude se ho snažit dotknout čumákem, ať už bude target ležet na zemi, budeme ho mít v ruce nebo jej zvedneme do výšky tak, že pes bude muset vyskočit nebo si stoupnout na zadní, aby mohl cvik splnit. Bude zkrátka chápat, že požadované chování je "dotýkej se toho nosem", ať je to kdekoliv.
Ve druhé fázi umístíme target na vypínač a necháme psa zmáčknout tlačítko přes target. Několikrát zopakujeme. Do této chvíle provádíme celý nácvik bez povelů, jediným signálem, který psovi říká, co má dělat, je přítomnost targetu. Nyní pes už dané chování chápe, tzn. je velmi vysoká pravěpodobnost, že až uvidí target na vypínači, poběží k němu a "rozsívtí". Proto těsně předtím, než do něj ťukne, přidáme zvolený slovní povel, třeba "Světlo". Pes cvik provede a dostane odměnu. Několikrát zopakujeme. V poslední fázi vydáme slovní povel, ale target z vypínače odstraníme. Pes na náš povel provede naučené chování (=rozsvítí) a dostane odměnu.
Výsledkem tedy bude chování, které pes od začátku vymyslel sám, proto mu skvěle rozumí, přesně ví, co má dělat, má dobrou motivaci to dělat a díky tomu je naučené chování velice pevné a pes ho provádí velmi rád (tak by to mu mělo ostatně být u všech cviků, naučených po dobrém).
Podobným způsobem můžeme psa naučit prakticky cokoliv, co je v jeho fyzických (a našich psychických ) možnostech. Já využívám targety například při tréninku přiřazování k noze a chůze u nohy, při nácviku poloh, zastavení na místě, obíhání předmětů... zkrátka velmi často. Pomocí různých bedýnek (targetů používaných k nácviku práce předních i zadních pacek) se pes nenásilně naučí uvědomovat si "kde má nohy", což je skvělá průprava třeba pro trénink zastavovaných zón, což ocení hlavně agiliťáci. S obyčejnou podložkou zase můžeme zapracovat na spolehlivém odložení a to dokonce i v případě, že pejsek ještě neumí udržet žádnou polohu (sedni, lehni...). Targety mají zkrátka velice široké uplatnění a při nácviku spousty cviků vám mohou hodně pomoci.