Články o výcviku psů

Pamlsky

pár slov o tom, jakými pamlsky nejčastěji odměňuji, recepty a postupy výroby

Vařené maso

Krůtí, vepřové a hovězí srdce, vepřová a drůbeží játra, krůtí žaludky (nebo co je momentálně v akci, nakupuji zásadně ve velkém {#emotions_dlg.jokingly})

Uvařím (přestože jinak krmím syrovým masem, na pamlsky se mně osvědčilo maso vařit, lépe se mně pak s odměnami manipuluje, nelepí se tolik), nakrájím na kostičky a zamrazím. Chvíli před tréninkem oddělím požadované množství do misky, za chvilku to rozmrzne a odměna vysoké hodnoty je k dispozici.

Vepřová játra a srdce uvařeno

nakrájeno napytlíkováno

 

Sušené maso

Dobrým a dietním pamlskem (vhodným pro psy se sklonem k obezitě) jsou sušené plíce. Kupuji je v syrovém stavu a doma suším v sušičce na ovoce (takto připravené pamlsky tolik nesmrdí jako ty koupené). Používám sušičku značky Eta Kiara.

Lépe než rozmražené se plíce krájí, když je po vytažení z mrazáku necháte jen trochu povolit. Nejdřív krájím na plátky, které kladu na plata sušičky tak, aby kolem každého kousku bylo dost volného místa (kvůli proudění teplého vzduchu). Suším na stupeň II (u mojí sušičky ten vyšší) cca 2 - 3 hodiny, pak všechny plátky otočím a suším dál. Až jsou trochu proschlé, nastříhám je zahradnickými nůžkami na proužky a ještě dosuším. Uchovávám buď jako plátky, které lámu až před použitím (na vycházky), nebo nastříhám na menší kousky (na výcvik). Dostatečně vysušené vydrží plíce i týdny, skladuji ve skleněné dózy, pytlíku a po kapsách...

plíce v obalu plíce prkýnko

plíce na platu plíce proužky

 

Játrové sušenky (od oka)

Játra (používám kuřecí nebo krůtí)

Ovesné vločky

Vajíčko

Sůl, česnek, majoránka (jen tak trošičku)

Lněné nebo slunečnicové semínko (když máte…)

Někdy přidám třeba olejovky, rybí maso, rozmixované vnitřnosti apod…

 

játrovkyRozmixuju vločky, dám je do misky. Rozmixuju játra, přímo do mixéru klepnu vajíčko a další ingredience, mixuju dál a přisypávám vločky – tím se hmota krásně promísí.  Podle uvážení přidám trochu toho koření , případně nějaká ta semínka (slunečnicové taky trošku namixuju, lněné předem namáčím do skleničky s vodou). Konzistence by měla být taková, že se to na plech dává naběračkou (na kilo jater ODHADEM tak jeden balíček vloček a 1 – 2 vejce?). Třeba vyzkoušet.

Peču na 220 asi 30 minut, vyndám, sundám z plechu, placky naskládám na sebe a nechám do druhého dne být. Druhý den krájím  rádýlkem na proužky nebo na kostičky. Pokud chci pamlsky trvanlivější, ještě krátce dosuším, pak vydrží déle v normální teplotě a neplesniví. Já je většinou po nakrájení napytlíkuju a zmrazím, získám tak pamlsky vlhčí, což mým psům lépe vyhovuje. Skladuju v mrazáku v pytlíku na „zip“, před tréninkem odsypu a nechám pár minut rozmrznout.

[1] Kac e-mail 02.04.2014 14:07
čauky, zase budu asi za pitomce, ale mám potřebu se podělit o tuto zkušenost, když jsem v textu našla olejovky.
Doktorka u veterináře byla zděšená, když jsem jí řekla, že Beru občas na ovonění do bašty dám kousek nějaké té dobroty v oleji, tuňák, ančovičku atd. údajně tím toho psa prý můžu zabít..... prý jsou v tom nějaké pro psa toxické látky které se ukládají přímo v játrech a ledvinách a jestli o psa chci přijít, tak v tom prý mám pokračovat.
Koukala jsem na ni jak sůva z nudlí. už jste o tom někdo něco slyšel?
Kac
[2] morda 02.04.2014 21:59
Já dávám sardinky ve vlastní šťávě a žádné problémy jsem nepozorovala. Kdyžtak zkus zjistit, co přesně by v tom mělo být smrtelného... Jinak dávám normálně čerstvý ryby co nestihnu zpracovat pro nás nebo rozmražený makrely z krmme.cz.
[3] Terka 30.05.2015 00:07
Zdravím, chtěla bych se zeptat, ty játrové sušenky se ti nedrolí, nerozpadaj? Jednou jsem je zkoušela a hročně se mi právě rozpadaly, ale nevěděla jsem ten poměr, kolik čeho tak jsem dávala od oka...Terka
[4] Monika 27.08.2015 08:27
Omlouvám se, ale obávám se, že česnek, cibule a podobné pro nás zdravé potraviny jsou pro zvířata (psy nevyjímaje) toxické, z toho důvodu, že obsahují sloučeniny, které mají přímý vliv na červené krvinky a poškozují tak hemoglobin, který váže kyslík, krvinky se pak začnou rozpadat a dochází k závažnému problému!!! stejně tak ani sůl není pro zvířata vhodná, pejskům vůbec nevadí, že játra neosolíte ;-) ...
[5] Morda 15.12.2015 10:40
Sušenky se mně nerozpadají, ale chvilku trvalo, než jsem vychytala poměr všech ingrediencí. Když je nechám do dalšího dne "odstát", než je nakrájím, tak s tím nebývá žádný problém :-)
[6] Morda 15.12.2015 10:44
Česneku a soli je v s sušenkách, jak je uvedeno výše, opravdu maličko. Vyšetření krevního obrazu na žádné problémy neukázalo :-). Sůl v přiměřeném množství zvířatům nijak neškodí, naopak je potřebná k mnoha fyziologickým procesům.
[7] MaK 24.10.2016 13:02
Taky si myslím ze jestli se krmí dobrými granulemi tak ty obsahují sůl a určitě není neni potreba jim to dávat ještě do pamlsku. Teď jsem zkoušela pamlsky losos vajíčko špenát mrkev a trochu bylinek (petržel,bazalka) a jen jednu lžíci ryzove mouky. Sice se to hrozně patla ale jde to. Delala jsem z toho takove 1-1,5 cm velká kolečka a pekla to asi 10 minut na 150. A pak dosusila v susicce. A jsou super.
[8] Morda e-mail 02.03.2018 11:22
Nekrmí se granulemi, krmí se masem.
V dobrých granulích teda sůl, konzervanty a dochucovadla nevadí? :-D
Ingredience si může každý upravid dle svého přesvědčení samozřejmě :-).
Přidání komentářeBold text Italics Link    :-) ;-) 8-) :-D :-P :-O :-( :-/ ;,( ]:-D :-[

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslici sedmnáct: